Kas yra vidinio vaiko transas ir kaip išgydyti vidinį vaiką?
Šiais laikais vis dažniau žmonių lūpose nuskambant žodžiui hipnozė, apie ją mes esame linkę galvoti kaip apie stebuklingą būdą išspręsti visas savo problemas. Žmonės pradeda suprasti hipnoterapijos naudą ir vedami atsakomybės už savo gyvenimą ir nepageidaujamas jausenas siekia išbandyti šį darbo su pasąmone metodą. Atsiduodami hipnozės procesui žmonės keliaują į tai su savo valia ir sąmoningu noru pagerinti savo gyvenimo kokybę, išgyti po vaikystės psichologinio ar fizinio smurto, sveikti po vaikystės psichologinių traumų, ištirpdyti tai kas sena ir jiems nebepalanku. Kadangi iš esmės kiekviena hipnozė yra savihipnozė, sąmoningai žengdami su šios terapijos galimybėmis žmonės atsiduoda valingam transui. Jie pasikliauja procesu, eina į jį atiduodami save į savo pačių pasąmonės ir galimo pokyčio rankas.
Kas tuomet visgi yra nevalingas transas? Ar galėtume atiduoti save ir savo gyvenimą į rankas procesams, kurie žinome, mums labai pakenktų?
Ar pažįsti žmogų, kuris “labai greitai užsidega”? Kurio reakcijos stiprios ir nekontroliuojamos? Kurio pyktis staiga pradeda veržtis pro kraštus, net jeigu ir atrodo kad nieko tokio stipraus aplinkui ir neįvyko? O gal šis žmogus esi pats tu?
Galbūt karštai sureaguoji į situacijas, kurios kitiems atrodo juokingos ir kiti tavo pyktį vadina nepagrįstu? Galbūt kiti, o ir pats tu nesupranti kodėl taip staiga pravirksti ar susigūžti dėl dalyko, kuris iš pirmo žvilgsnio atrodo kasdienis ir nevertas tavo ašarų ir reakcijos?
Jei vaikystėje turėjome ne pačias palankiausias sąlygas asmenybės vystymuisi ar esame patyrę vaikystės psichologines traumas – galbūt patyrėme smurtą, trūko meilės, dėmesio, užuojautos, pagyrimų arba saugumo – kiekviena itin „per jautri“ šiandieninė mūsų reakcija reiškia jog grįžtame i vaikystę.
Ten atsiduriame ne savo noru ar sąmoningai tai darydami – į ten mus nukelia mūsų sužeistas vidinis vaikas. Kas yra vidinis vaikas? Tai ankstyvoji mūsų dalis, kuri yra patyrusi nepalankias sąlygas ir emocinį, o gal ir fizinį skausmą – gyvenanti mūsų pasąmonėje, reaguojanti įprastais šablonais ir išreiškianti savo ankstesnes neišreikštas emocijas ir reakcijas.
Kai sureaguojame į situaciją, žodžius, niuansus ar žmones karštai ir “neadekvačiai”, vadinasi tą akimirką buvome įvesti į transą. Į šią automatinę, nevalingą būseną mes patenkame nes mumyse sureaguoja sužeistas vidinis vaikas, kai kažkas jam keliančio grėsmę pasirodo net galbūt ir menkiausioje kasdieninėje smulkmenoje.
Vidinio vaiko transo būsena (angl. age regression – amžiaus regresija) tai rinkinys jausmų, emocijų, fizinių pojūčių, reakcijų, elgsenų ir sprendimų, kurie net mums patiems kaip suaugusiems kartais atrodo nesuvokiami ir neturintys pagrindo. Apie tai devintajame dešimtmetyje savo knygose kalbėjo Steven’as Wolinky’is (knyga „Trances People Live“).
Vidinis vaikas, akimirksniu įvesdamas mus, kaip suaugusiuosius į nevalingo transo būseną, tokiu būdu bando apsisaugoti signalizuodamas, jog sena ir skaudi situacija sugrįžo. Rinkinys psichosomatikos pojūčių arba buvimas nesibaigiančiame jausenų cikle, kurio niekaip negalime nutraukti, rodo, jog mūsų vidinis vaikas reaguoja per mūsų fizinį kūną, tokiu būdu kokiu yra įpratęs tai daryti kai toji situacija buvo gyva jo vaikystės akimirkomis.
Įvairūs skausmai, įsitempimas, galbūt pykinimas ir negalėjimas išbūti vienoje vietoje – tai tik galimi psichosomatiniai pojūčiai, kuriuos pavojuje esantis vaikas jaučia savo kūne. Tai nėra patogu, bet tai yra geriausia ką jis kaip vaikas gali išjausti bandydamas save apsaugoti. Jo kūnas tą akimirką tiesiog yra parengtyje ir galimybėje gintis, nors tai galbūt niekada ir neįvyksta jo fizinėje išraiškoje.
Kai mumyse aktyvuojasi ši gynybinė vidinio vaiko parengtis, mes kaip suaugusieji, šiose transo akimirkose tarsi išnykstame – atrodo nebegalime logiškai galvoti, elgtis ar nuspręsti, negalime suvaldyti savęs, savo žodžių ir reakcijų. Žmonės, stebėdami mus tose situacijose gali sakyti, kad elgiamės vaikiškai – kas iš tikrųjų ir yra tiesa, kadangi tuo metu gyvas mumyse būna tik mūsų sunerimęs vidinis vaikas. Taigi ir reakcijos ir elgsena gali pasirodyti ypatingai vaikiška.
Nevalingo transo būsenoje esantis suaugusysis gali pradėti verkti, iškelti isteriją, pradėti gintis, muštis, susigūžti, pradėti gintis nerišliomis frazėmis, o galbūt tiesiog imti ir pabėgti. Tai ką streso būsenoje daro ir vaikai. Jie arba kovodami pyksta, verkia ir iš baimes susitraukia, arba pabėga iš ten kur jiems nėra saugu.
Kuo daugiau stimulų ir trigerių turime atsinešę iš vaikystes, tuo dažniau galime patekti i nevalingą transą, kuriame galime priimti mūsų suaugusiojo gyvenimui netinkamus sprendimus. Atrodo, atsiradus atitinkamai situacijai mūsų gyvenime patampame svajingais ir nuolat „išėjusiais“ su savo mintimis, nors visgi tai reikš, jog esame disociacijoje. Mūsų psichika tuomet įveda šį gynybinį mechanizmą, kažkada naudotą mūsų kai buvome vaikai, kad nepakeliamas emocinis skausmas taptų lengvesniu. Tačiau suaugusiajam, kuris turi pareigas, gyvenimą ir nori sąmoningai valdyti savo kasdienybę, seni ir „patogūs“ vidinio vaiko gynybiniai mechanizmai šiandien paralyžiuoja gyvenimą ir terapiniu būdu turi būti tirpdomi.
Pavyzdžiui, mergaitė, kuri augo su emociškai neprieinamu tėčiu, užaugusi susiranda vyrą, kuris taip pat yra neprieinamas, narcisistiškas ir jos nevertinantis. Ši situacija jai pažįstama iš jos vaikystės, todėl tai ypač stipriai “įjungia” vidinę mergaitę. Moters pasąmonėje vyksta mentaliniai procesai: “Tėčio pasiekti man nepavyko, bet šį kartą, su šiuo vyru man pavyks. Man tai labai pažįstama ir labai sena ir aš žinau kaip su tokiu žmogumi reikia elgtis ir išlaviruoti kasdienybėje. Aš būsiu pati geriausia ir padarysiu viską kas įmanoma, ir tuomet šis vyras pataps prieinamu, šiltu ir dėmesingu”. Moteris šiuo gyvenimo periodu patampa ypač svajinga ir nuolat fantazuoja apie šį vyrą savo gyvenime.
Deja, ši moteris gyvenanti disociacijoje ir iliuzijoje yra pasmerkta kančiomis, kadangi jos aktyvuota vidinė mergaitė jai suteikia nežmoniškas galias siekiant priartėti prie žmogaus, kuris nėra ir niekada nebus pasiekiamas. Moters organizmas įeina į nuolatinę išlikimo būseną – jaučia nerimą, suaktyvėja baimės, gali prasidėti depresija. Ji nuolat įsitempusi, pavargusi, verksminga ir iš to, ilgainiui gali išsivystyti rimtos fizinės ligos. Stiprūs psichosomatiniai pojūčiai, taip pat kaip kūno stagnacija, paviršinis kvėpavimas yra jos kasdienybės būsena.
Jeigu ši moteris nesikreipia pas specializuotą terapeutą, kuris padėtų jai “išjungti” vaikystės trigerius ir išgydyti savo vidinį vaiką – dažniausiai vidinio vaiko transo būsenoje ji lieka visą savo gyvenimą. Ji nuolat susiranda vyrus, kuriuos ji bando išgydyti, pakeisti ir paversti prieinamais. Bet tai jai nepavyksta, nes ji tai daro ne iš sveiko moteriško noro ir resurso, o iš sužeistos mergaitės skausmo ir desperacijos.
Istorija visuomet kartojasi ta pati. Ji kaltina vyrus, kad jie blogi, nes jiems kažko trūksta, nes jie nenori pasikeisti, jie jos nemyli – nors galbūt santykių pradžioje prisiekinėjo meile. Dinamika identiška jos vaikystės potyriams ir kasdieniniam fonui. Net jei pamatyti ir sąmoningai suvokti tai jai pačiai atrodo tarsi neįmanoma, ir apie tai girdėti ji nenori.
Jei žmogus turi ne vieną trigerį, kuris buvo sukurtas ir įrašytas vaikystėje, vidinio vaiko transas tuomet būna ypač stiprus, gilus, sunkiau nutraukiamas arba nuolat sugrįžtantis. Tuomet žmogui pasidaro sunku vesti suaugusiojo gyvenimą, turėti atsakomybes, reaguoti, elgtis ir gyventi sąmoningai ir apgalvotai.
Esant ne vienam trigeriui, kartais žmogų gali ištikti psichozė, nes jam nepavyksta išpildyti iš praeities nešamų iliuzijų, o emocinis skausmas tuomet nepakeliamas. Visgi, depresija yra bene dažniausia būsena įsišaknijanti sužeistame suaugusiajame, kadangi neišpildyta iliuzija veda į nusivylimą, beprasmybę, apatiją ir paverčia žmogų bejėgiu – jis galiausiai nori nuleisti rankas prieš gyvenimą.
Žmogų, kurį vadiname neatspariu stresui, visgi nuolat galimai aplanko nevalingas transas. Jeigu jis gyvena per greitą gyvenimo tempą ir kasdienybėje patiria daug streso stimulų, tai primena jam vaikystes neramumus ir išlikimo rėžimą. Toks žmogus taip pats didžiąją dalį gyvenimo tuomet skendi nevalingame transe. Tokiam žmogui, įvairūs gana įprasti kasdienybės stimulai yra perkrova, kurių jis negali toleruoti. Todėl terapijoje su vidiniu vaiku, nusimesdami praeities bagažą tampame atsparesni kasdienybės stimulams ir tuo pačiu, vadinamajam stresui.
Vienintelis būdas sveikti tai atsisukti į savo vidinį vaiką. Jis mūsų viduje, po mūsų išgyventų vaikystės traumų, vis dar su nekantrumu laukia suaugusiojo, kuris jį „ištrauktų“ iš senų pavojingų situacijų ir suteiktų meilę, priimtų jį ir jis nuo šiol visuomet būtu saugus. Tik suaugusiam žmogui validuojant vaikas gali reikšti emocijas – to ir reikia mūsų vidiniam vaikui – saugios erdvės išreikšti tai kas užslopinta ir vėl atgauti save.
Pirminė terapija, sukurta amerikiečių psichoterapeuto Artur’o Janov’o yra pats giliausias procesas skirtas spręsti vaikystės psichologinėms traumoms.
Hipnoterapija taip pat yra vienas iš būdų susidurti akis į akį su automatiniais nevalingo transo momentais savo viduje ir juos įsisąmoninus gebėti valdyti taip pat kaip savo atgautą suaugusiojo gyvenimą.
Mums būtina įsisąmoninti: „Aš ir mano vidinis vaikas esame vienis. Tik priglaudęs jį ir leisdamas gyti jam, galiu sveikti ir aš“.
To, su meile ir linkiu –
Asta Asteen.
Tel.: +37065155050
Email: hamsahouse@inbox.lt